Měření a vyhodnocení časů štěrbinové závěrky fotoaparátů

jako tzv. makro pro Microsoft Excel


Nějakou dobu jsem váhal, jestli sem mám vůbec tento program dávat ke stažení, protože je jen pro úzkou skupinu používatelů protože vyžaduje následující: 

  1.  Jako vstup potřebuje změřená data z měřiče časů závěrek fotoaparátů jménem „VFMoto - Camera shutter and curtain tester for speeds up to 1/8000th with light source",  v době psaní tohoto (únor 2023) ještě byl dostupný na odkazu: VFMoto tester. Prodává ho tam a pravděpodobně ho i vyrábí pan Vasile Florin, Bucuresti, Rumunsko. Já jsem jej koupil v roce 2019 a od té doby funguje. Je možné použít i jiný měřič, který by měřil požadované hodnoty (viz dále), nicméně teď o žádném nevím.
  2. Je určen pouze pro Microsoft Excel, jinde nefunguje, a ten taky není zadarmo. 

    Tento program (v Excelu se mu říká makro) umožňuje vyhodnocovat měření štěrbinových závěrek fotoaparátů z měřiče VFMOTO v listích Excelu (tedy JEN v Excelu, jinde nefunguje, takže jinde neručím za funkčnost). Aby fungoval, musí mít Excel povoleno spouštění maker, no a jak tak teď koukám, tak z centra zabezpečení v Excelu zmizela možnost spouštět makra po dotazu (hrrrůůůza, je to čím dál tím "lepší"...). Jsou tam tedy dvě možnosti: buď "Zakázat všechna makra kromě digitálně podepsaných maker" nebo "Povolit všechna makra (... plky o nedoporučení ...)", no, a protože nehodlám investovat do digitálního podpisu, tak aby tyto výpočty fungovaly zbývá jen volba "Povolit všechna makra...". Samozřejmě, dá se to povolit jen při použití těchto výpočtů a pak zase zakázat, ale to je dost hrozné. Já za sebe prohlašuji, že jsem do toho žádné výry ani čmuchače nezabudoval, víc v tom udělat nemůžu.

   Jakékoliv Vaše soubory s těmito výpočty také musí být uloženy jako "Sešit Excelu s tzv. podporou maker", tedy nejlépe jako soubor .xlsm, protože jinak se výpočty neuloží a při následujícím otevření takového souboru (uloženého třeba jako jednoduchý sešit Excelu .xlsx) by to nepočítalo.

   Pro program se soubor z SD karty z měřiče přehraje do počítače (je to textový soubor s čárkami jako oddělovači) a otevře se v ekscélu takto: aby se dal nastavit oddělovač na čárku, tak se musí otevírat přes „Průvodce importem textu“. V ekscélu dát Soubor / Otevřít, v otevíracím dialogu vybrat typ souboru „Textové soubory (*.prn;*.txt;*.csv)“, soubor najít (bez volby „Textové soubory…“ nebude v dialogu vidět) a potom v „Průvodci importem textu“, který se takto otevře, na jeho první straně vybrat Oddělovač, a na jeho druhé straně jako oddělovač vybrat čárku a ostatní oddělovače zrušit. Například změřený TXT soubor s daty z příkladu dále vypadá po načtení do ekscelu takto:

Data z VFMoto pro štěrbinovou závěrku v Excelu - ukázka

    Z toho je vidět, že jednotlivé hodnoty MUSÍ být po načtení ve svých sloupcích, toho se dosáhne výše zmíněným „Průvodcem importem textu“ a nastavení čárek jako oddělovače v něm.

   Vysvětlení co (podle dokumentace autora měřiče s mým drobným doplněním) znamenají změřené časy [μs] v jednotlivých sloupcích autorem měřiče označené: Shutter, C1, C2, C1 1th, C1 2nd, C2 1th a C1 2nd je v tabulce na druhé straně tiskového výstupu z programu.
Poznámka: zde píšu, že program je určen pro měřič VFMoto, ale pokud by někdo byl schopen tyto hodnoty (+ vzdálenosti na kterých byly změřeny, jejich zadávání do programu viz dále) schopen získat z jiného měřiče, nic nebrání tomu, aby program mohl používat s tímto jiným měřičem. Já o takovém zatím nevím a budu vděčný za jakoukoliv informaci.

   Potom se můžou příslušná data do zelených polí vstupních listů programu (strany 6 až 13) zkopírovat. Tedy vybere se příslušná oblast odpovídající měření s jedním časem (orientace je trochu horší, není to nijak oddělené) a třeba přes klasické Ctrl+C a Ctrl+V se vloží do vyhodnocovacího programu. Pro vkládání se tam nejprve musí vybrat levá horní buňka vkládané oblasti a pak dát Ctrl+V. Program umožňuje pro jedno měření vyhodnotit max. 15 časů, a každý čas může mít max. 20 měření.

Buňky pro vstupy jsou světle zelené, ostatní jsou zamčené, aby se program (vzorce) nemohl měnit, protože (nechtěná) změna bez znalosti, co to dělá může program jen znefunkčnit. 

   Ukázka, jak měřím časy závěrky je na tomto webu zde: Ukázka měření časů štěrbinové závěrky

   Následuje ukázka výstupu z programu s výsledky měření mého Praktisixu a stručný popis jeho funkce. Z výsledků měření je viděti, že ne všechny časy se v tomto případě vešly do přípustných tolerancí podle DIN, ale přesto se s ním dá celkem dobře fotit, navíc časy závěrky se v průběhu času i mění, jak jsem si dokázal opakovaným měřením. Holt je to čistě mechanický foťák.

   Protože by asi jednak nebylo dobré tady zobrazovat celý soubor (bylo by to přeplácané) a druhak kvalita sem vložených obrázků z pdf souborů je horší než má originál, tak je lepší prohlížet následující pdf soubor, mimo lepší kvalitu jsou tam taky všechny obsazené stránky programu: Měření štěrbinové závěrky v1.6 VFMOTO Praktisix vč 29291.pdf

Popis toho, co program dělá (počítá)

    Jak je vidět, program počítá podle staré německé normy pro měření časů štěrbinových závěrek DIN 19 016–06.83 „Zeitmessung an Schlitzverschlüssen“ z června 1983, protože nic novějšího jsem pro filmové fotoaparáty nenašel.

   V prvním sloupci jsou uvedeny nastavené časy, hodnota nastaveného času v ms podle DIN a povolené rozmezí v ms podle DIN. Zde pozor: pokud nastavený čas spadá do novější řady časů podle DIN (tj. např. časy 1/2, 1/4, 1/8,1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000 atd) je hodnota nastaveného času v ms podle DIN (střed pro porovnání) vypočítávána jako příslušná mocnina čísla 2 ve jmenovateli zlomku času, tedy 1/(2^n) ve vteřinách, je to vztah (11) z DIN. Takže pro tuto řadu časů střed pro výpočet odchylek nebude přesně odpovídat hodnotě vypočtené ze zlomku nastaveného času, např. pro 1/15 by čas výpočtem z tohoto zlomku byl 1 / 15 = 66,6666… ms, ale podle DIN je a v programu to bude 1 / (2^4) = 1/16 = 62,5 ms atd. Pro jiné hodnoty časů, než z této řady to neplatí, a časy pro porovnání budou odpovídat vypočteným, např. pro 1 / 50 bude čas pro porovnání 20,0 ms.

   Ve sloupcích „Průměrný změřený čas“, „Odchylka prům. zm. času“ a „Rozptyl měřených hodnot“ jsou uvedené hodnoty vypočtené a pokud překračují meze stanovené v DIN budou hodnoty červené.

   Ve sloupci „ϕ Rychlost“ jsou průměrné rychlosti běhu obou pláten přes celé obrazové okno [m/s].

   Ve sloupcích „Čas“, Šířka štěrbiny“ a „ϕ Rychlost“ jsou hodnoty na začátku, uprostřed a na konci obrazového okna, začátek a konec jsou ve smyslu běhu pláten závěrky. Pro jeden měřený čas jsou pro každou z těchto poloh následující tři hodnoty:

  • V horních nepodbarvených buňkách je čas otevření závěrky v ms v příslušné pozici obrazového okna. V případě, že by závěrka byla špatná a byla v dotyčné pozici zavřena, bude zde text „Zavřeno !!“.
  • V prostředních, žlutě podbarvených buňkách je vyhodnoceno, jestli je otevřeno celé okno nebo jestli běží jen štěrbina. Když běží štěrbina (pro krátké časy v závislosti na rozměru závěrky a rychlosti pláten) je ve žlutě podbarvených buňkách její šířka v mm, jinak je tam text, že je otevřeno celé okno. 
  • Ve spodních buňkách jsou dvě možnosti: když je otevřeno celé okno jsou prázdné a bíle podbarvené, když běží štěrbina jsou modře podbarvené a je v nich rychlost jejího běhu v m/s.

   Poslední sloupec je nepravidelnost běhu závěrky vzhledem k poloze v obrazovém okně podle odstavce 2.2.8 normy DIN, tamního vzorce (6) upraveného pomocí vzorce (1) úvahou E = konst. na vzorec r = temax / temin. Protože pro toto DIN neuvádí přípustné odchylky, jsou červeně rozdíly větší jak 50 % (>1,5).


Trochu o ovládání programu

   Základní obrazovka programu v Ekcelu vypadá takto: 

   Jak je viděti, program má kromě tiskových oblastí (tedy toho co je zobrazeno s jiným než šedivým podkladem) ještě dost částí pomocných, pro běh programu nutných, a také několik pomocných vstupů:

  • V řádku 1 jsou asi nejnápadnější dvě tlačítka, která slouží, jak už se dá předpokládat z jejich popisů, k změně jazyka mezi češtinou a angličtinou. Pomocí těchto tlačítek změní program všechny texty s vyjímkou textů ve vstupních, ve světle zelených polích. Tyto měnit ani nemůže, protože neobsahuje ani přímo ani nějaké internetové propojení na nějaký slovník, který by texty on líné přeložil. Nicméně prakticky se toto týká jen řádku 9, který je určen na popis měření, ten už musí případný zájemce vždy psát v cílovém jazyce.
  • V řádcích 3 až 7 v šedé části která se netiskne, ve světle zeleně ohraničených buňkách ve sloupci J, vstupují hodnoty, které jsou dány měřícími čidly pro zařízení VFMoto. Vzdálenosti středů čidel jsou pevně dány pro každé čidlo jeho konstrukcí, a po prvním zadání (nejlépe do jinak prázdného listí takto uloženého) už se nemění. Ale protože pro různá čidla (teoreticky) mohou být vzdálenosti trochu jiné, je zde takto umožněno jejich zadání. Ovšem pozor: špatné vzdálenosti měřících čidel v těchto buňkách (J3, J4 a J5) způsobí, že hodnoty vypočtených rychlostí atd. nebudou odpovídat skutečnosti, program to nijak nekontroluje !!! 
  1. V řádku 3 (buňka J3) vstupuje vzdálenost středů krajních čidel (fototranzistorů) pro měření závěrek rozměru 6x6 cm. Toto čidlo autor měřiče VFMoto nedodává, a protože měřit štěrbinovou závěrku s čidlem na měření kinofilmu je v podstatě blbost (měří na malou vzdálenost), musel jsem si toto čidlo i s osvětlovací jednotkou napájenou z externího zdroje (protože dodávané jednodiodové osvětlení už takovou vzdálenost jedle neosvětluje) vyrobit sám. Pokud by měl někdo zájem, můžu o tom něco poslat blíže po žádosti přes můj emajl, ale asi by to chvíli trvalo, zatím to nemám zpracované.
  2. V řádku 4 (buňka J4) vstupuje vzdálenost středů krajních čidel (fototranzistorů) pro měření kinofilmových závěrek s horizontálním během (přes delší rozměr). U originál čidla jsou to krajní fototranzistory na delším rozměru. 
  3. V řádku 7 (buňka J7) je volba typu závěrky, pro formát 6x6 se vloží číslice 6, pro kinofilm s vertikálním během písmeno V (velké nebo malé) a pro kinofilm s během horizontálním cokoliv jiného. Tato volba je pro měřenou závěrku nutná a zásadní, špatné zadání zde také způsobí, že hodnoty vypočtených rychlostí atd. nebudou odpovídat skutečnosti !!! 
  • V řádku 10, ve sloučených buňkách Q10 až S10 v šedé části je sice vidět volba platných číslic, na které se budou zobrazovat hodnoty času, šířky štěrbiny a rychlosti pláten/štěrbiny v jednotlivých pozicích obrazového okna, ovšem protože zde není nijak hlídáno, jestli by se číslo zobrazené na zadaný počet platných číslic také do buňky vlezlo, je toto pole zamčeno a měnit tedy nejde. 



Program je ke stažení zde: Měření štěrbinové závěrky v1.6 VFMOTO.xlsm


Poznámky k verzi programu 1.5, která zde byla do 27 února 2024:

    Dost pozdě jsem zjistil (až po upozornění přes můj emajl), že verze programu 1.5, která byla ke stažení na těchto stránkách do 27. února 2024 po zadání jakékoliv hodnoty do ní zamrzá… Za toto politováníhodné nedopatření se omlouvám a nyní je zde verze 1.6, která by měla fungovat.


Ještě dodatek pro ty, kteří by nevěděli, jak program stažený z internetu odblokovat:

    Ve Windows (10, 11) jsou v základním nastavení soubory stažené z internetu (z tzv. nedůvěryhodných zdrojů = bez čertifikátu) kvůli riziku výrů blokovány, v tomto případě na to Excel upozorní hláškou v červeném pruhu nad tabulkou, která v Excelu nejde zrušit a soubor je tam blokován. Pro zrušení je potřeba otevřít adresář s dotyčným souborem v (nějakém) průzkumníku souborů, na soubor klepnout pravým tlačítkem myš a dát „Vlastnosti“, potom se zobrazí panel Vlastnosti a v něm v části „Obecné“ bude úplně dole vidět oznámení o zabezpečení (u neblokovaných souborů je tato část okna prázdná), tam je potřeba zafajfkovat čtvereček u „Odblokovat“ a dát OK, nebo Použít. Odblokování je nejlépe provést hned po stažení a je to potřeba udělat pro každý stažený soubor jen jednou (po odblokování bude při příštím zobrazení Vlastností už tato část okna prázdná). Vypadá to asi takto: